Aktuálna situácia

29.09.2020
Rok sa s rokom stretol (cyklistickým) a preto možno, bez komentovania minulosti, pozerať do budúcnosti, čo by nám tá cyklistická mohla priniesť. A teraz sa nechcem zaoberať technickými finesami, ktoré výrobcovia už prezentovali, alebo ešte iba budú, cez množstvo on a off line kanálov, čo je dnes veľmi in a asi aj nutné, ak nemôžeš cestovať do všelijakých farebných zón ...Poďme sa pozrieť na situáciu, kde sa od mája de facto nedal objednať želaný bicykel, pretože jednoducho bicykle neboli. Neboli, lebo celkom pochopiteľne sa veľa výrobcov zľaklo a zrušili, alebo výrazne redukovali už kontrahované objemy a zároveň v mesiacoch apríl a máj enormne stúpol dopyt, ktorý sa v cyklistike nedá iba tak jednoducho vykryť. Tak nastalo splnenie predikcie, ktorú som vyslovil už 28.02.2020 - mnoho výrobcov bude s tovarom meškať, čo sa splnilo do bodky a ešte aj navyše - mnoho dodávateľov tovar ani nemalo.

Mnoho bike predajni dnes zíva prázdnotou, alebo majú vystavených iba zopár bicyklov. My ako obchodníci, zúčastňujúci sa zo začiatku reálnych a následne už iba virtuálnych ukážok nových kolekcií výrobcov, sa snažíme odhadnúť s pol až trištvrteročným predstihom, ako sa budú správať zákazníci v budúcom roku, za čo by sme si zaslúžili malé Nobelové ceny za ekonómiu, pretože vedenie štátu nevie nikto odhadnúť ani na najbližší kvartál ... Dodacie termíny dodávateľov komponentov na bicykle sú momentálne na úrovni 400 dní!!! Čiže pre lepšie pochopenie - ak ako výrobca objednáš dnes komponenty od Shimana na montáž bicykla, tak ich dostaneš na sezónu 2022. Chápeš? Dopyt zo strany cyklistických predajní je na sezónu 2021 taký obrovský, že napríklad CUBE je už vypredaný a dokonca musí pristúpiť na redukovanie objednávok, keďže to fyzicky nebude vedieť spraviť, len jeho predobjednávky sú takmer 1 milión bicyklov. Slovenské CTM ešte negarantuje vôbec nič, Rock Machine má na zopár modelov už teraz termín dodávky júl až august 2021, mnohým ďalším výrobcom ešte dodávky nových modelov nepotvrdili a ďaľší budú nasledovať. Objednávky a neistota sú obrovské, termíny dodávok komponentov v nedohľadne.

Dôsledok je už teraz jasný - bicykle v sezóne 2021 budú, ale iba tie, ktoré sme si my ako majitelia obchodov zakontrahovali v auguste/septembri tohto roka, aj to nie v celom rozsahu, keďže výrobcovia to jednoducho nevedia naplniť, keďže nikto nevie zvýšiť výrobu iba tak o 10-20-30 a viac % a ak by aj vedel, nevie si zabezpečiť komponenty. Následné doobjednávanie bicyklov v sezóne bude nemožné, čiže buď zákazník vezme to, čo je na predajni, alebo má možnosť absolvovať Tour de Slovakia po predajniach, aby dostal to, čo chce, ak to vôbec ešte bude. Takže predpokladám, že vážni cyklisti nebudú čakať na to, kým bude vonku 25 stupňov a nastane hore popísaný stav, ale poobzerajú sa po svojom tátošovi už teraz a vo februári kúpia, kým je ešte výber, farby a veľkosti. V marci - apríli bude už tovar prebratý a v máji si kúpiš už iba z toho, čo zostalo. 

No, bude veselo aj v roku 2021, nebodaj sa do toho "pripletú" ešte ďaľšie obmedzujúce faktory (korona v Ázií a s tým spojené komplikácie dodávok, korona v Európe a s tým spojené omeškanie montáže, chýbajúce komponenty, problémy na hraniciach, atď, atď), tak sa máme na čo tešiť.

No aj tak nás bicykle neskutočne bavia a budeme naďalej "bojovať" , aby sme vám, našim zákazníkom, ktorých si nadovšetko vážime dokázali čo najlepšie vyhovieť a aby ste vždy od nás z JAM Sportu odchádzali spokojní. 

 Vidíme sa na bajku Ahojte, Adam